تبلیغ سربرگ
کد خبر: 86050
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - شهریور ۵, ۱۳۹۷
نماینده مردم شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی گفت:
به گزارش لاهیجان ، ذبیح نیکفر روز یکشنبه در مراسم تجلیل از خبرنگاران رسانه های استان گیلان در شهرستان لاهیجان به مناسبت روز خبرنگار اظهار داشت: در دهه ۷۰ حدود ۳۲هزارهکتار باغ چای در گیلان و مازندران وجود داشت و سالیانه از این باغ ها بیش از ۷۰هزار تن چای خشک تولید و عرضه می... مطالعه بیشتر »

به گزارش لاهیجان ، ذبیح نیکفر روز یکشنبه در مراسم تجلیل از خبرنگاران رسانه های استان گیلان در شهرستان لاهیجان به مناسبت روز خبرنگار اظهار داشت: در دهه ۷۰ حدود ۳۲هزارهکتار باغ چای در گیلان و مازندران وجود داشت و سالیانه از این باغ ها بیش از ۷۰هزار تن چای خشک تولید و عرضه می شد ولی هم اکنون این باغ ها به زیر ۲۰هزار هکتار و تولید محصول چای خشک هم کمتر از ۲۰هزار تن رسیده است و این ها سئوالاتی است که سازمان چای و پژوهشکده چای باید به آنها پاسخ دهند.

وی افزود: پژوهشکده چای باید از فناوری دنیا و دستاوردهای علمی در باغ های چای استفاده کند ولی تاکنون این کار را نکرده است و این پژوهشکده برای جایگزینی بوته های باغ های چای که از قدمت آنها بیش از یکصد سال می گذرد هیچ اقداماتی نکرده است .

وی به موضوع واگذاری تولید ۳۴هکتار از باغ های پژوهشکده چای به یک برند مشهور چای اشاره و تصریح کرد: اگر در باغ و یا مزرعه ای بخواهد محصول ارگانیک چای تولید شود باید سه سال از دادن سم و کودشیمیایی به آن خودداری شود و به شدت تحت کنترل قرار گیرند ولی با واگذاری باغ های پژوهشکده چای این کار انجام نشد.

نیکفر اضافه کرد: تولید چای ارگانیک باید مورد تایید مجامع علمی و بهداشتی داخلی و خارجی باشد ولی با بستن قرارداد در سال ۱۳۹۴ در همان سال از کود و سموم استفاده نکردند و نیمه اول سال ۹۵چای ارگانیک تولید شد و یک شرکت آلمانی این محصول را تایید کرد و یک سال از این باغ ها، چای ارگانیک به بازار عرضه شد اما حجم عرضه شده و مقداری که در کارخانه تولید می شد هیچ مطابقتی نداشتند.

وی تصریح کرد: از هر هکتار باغ های دیم باید سالانه حدود پنج تن برگ سبز چای و باغ هایی که به سیستم آبیاری مجهز هستند باید برگ سبز بیشتری برداشت شود این درحالی است که از باغ های پژوهشکده چای که به سیستم آبیاری مجهز هستند کمتر از ۱۰تن برگ سبز چای تولید شده است.

وی یادآورشد: چای درجه یک بهاره که مفیدترین چای لاهیجان به شمار می رود و هرکیلوگرم ۳۰تا ۴۰هزار تومان فروش می رود را به نام چای ارگانیک و هر کیلوگرم ۸۰هزار تومان در بازار فروختند و باید مشخص شود که این درآمد نصیب چه کسی و چه برندی شده است؟

وی با اشاره به مشکلات آب شرب شهر لاهیجان اشاره کرد و اظهار داشت: ۱۵لیتر در ثانیه آب شهر لاهیجان از طریق آب روستایی تامین می شود که با قطع و وصل شدن آن تمام روسوبات وارد شبکه آب شهر می شود که دوهزار خانوار شهر از خیابان امیرشهید تا بلوار امام رضا (ع)مشکل آب شرب دارند.

وی تصریح کرد: احداث یک کیلومتر خط انتقال از آب شبکه مسیر دیزبن به لاهیجان و لنگرود در مسیر اتصال آب روستایی موافقت شده و دستور اصلاح این شبکه آب از آقای نوبخت و وزیر نیرو گرفته شده است اما در گیلان این کار با کارشکنی عده ای قفل شد و با پیگیری های مصرانه که صورت گرفت چند روزی است که عملیات حفاری این طرح (اصلاح شبکه آب ) با اعتبار پنج میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان شروع شده است و دو میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان به پیمانکار پرداخت شده و او با تجهیز کارگاه حفاری ها را آغاز کرده است و قول داده اند تا پایان سال این طرح برای حل مشکل آب شرب شهر لاهیجان به اتمام برسد.

وی با اشاره به تاسیس وزارت گردشگری ادامه داد: ایران در هزار میلیارد دلار تجارت و عایدات گردشگری در جهان جایگاهی ندارد درحالی که ردیف اول جایگاه آثار تاریخی ،طبیعی و فرهنگی درجهان برخودار است و هر استانی از این کشور مزیت نسبی خاص خودش را دارد و از مزایای اقتصاد گردشگری و میراث فرهگی و طبیعت بکر برخوردار هستند .

وی با اعلام نارضایتی خود از برخی اتفاقات در استان اظهارداشت:در حالی که چهار روستای دیلمان به بهانه گردشگری دو سال گازرسانی به تاخیر افتاد ولی در یکی روستای بنام نوروز محله ۲۰۰هکتار زمین را به گروهی واگذار کردند و ۲۹هزارمتر مجوز ساخت و تغییر کاربری دادند.

وی به ساخت پروژه عمرانی شهرستان های سیاهکل و لاهیجان از جمله سالن طبقاتی ورزشی تختی لاهیجان ، مجتمع فرهنگی هنری لاهیجان ، دریافت مجوز چمن زمین فوتبال شهرستان سیاهکل و یک زمین روستایی در لاهیجان ، کارخانه سیمان و آلودگی تنفسی که برای مردم ایجاد کرده است اشاره و تصریح کرد: در آغاز فعالیت نمایندگی سالن ورزشی تختی لاهیجان و سینمای سیاهکل غیر فعال و سال ها متوقف بودند که برای سالن ورزشی تختی لاهیجان سه میلیارد تومان بودجه اخذ شده است و سالن ورزشی سیاهکل ۸۰۰میلیون تومان بدهی داشت که تسویه آن صورت گرفت.

وی یادآورشد: برای مجتمع فرهنگی و هنری لاهیجان یک میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان در دوسال اخیر هزینه شده است و قول دادند که بقیه اعتبارات را در سال جاری تامین و برای سرعت دادن ساخت این واحد به بخش خصوصی واگذار شود و مجوز واگذاری تی تی کاروانسرای سیاهکل نیز گرفته شده است .

نماینده مردم شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:کارخانه سیمان دیلمان ۲۵۰کیلومتر از راه های کوهستانی شهرستان سیاهکل، املش ، رودسر و رودبار را تخریب کرده ولی خیلی از این راه های تخریب بستر آسفالت شده و این کارخانه آلودگی تنفسی برای مردم ایجاد کرده است .

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به دریافت مجوز احداث مرکز آموزش عالی سلامت در لاهیجان گفت:مرکز درمان بستر دیلمان برای مردم دیلمان سهل الوصول نیست و شورای شهر و عده ای پیگیری هستند که به داخل شهر انتقال یابد ولی وزارت بهداشت و علوم پزشکی استان گیلان معتقدند که در همان مکان باید مرکز درمانی ساخته شود.

وی اضافه کرد: نظر من بر این است که مرکز درمانی داخل شهر اسپیلی در این مکان مستقر شود و در داخل شهر ساختمان جدیدی برای مرکز درمانی ساخته شود تا مردم در برف و کولاک بتوانند از درمان بستر فعلی استفاده کنند که مرکز درمان وزارت بهداشت وظیفه تجهیز آن مرکز را برعهده گرفته است.
وی به طرح احداث پل میدان گیل لاهیجان اشاره و پیشرفت فیزیکی آن را ۳۵درصد ذکر کرد و یادآورشد:قرار است پیمانکار جدیدی اجرای این طرح را برعهده بگیرد .

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-05-08 05:51:01Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

ارسال به تلگرام
برچسب ها:
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای